Sezon na Kleszcze

Inwazja krwiożerczych kleszczy nadciąga i wcale nie jest to tytuł horroru, a realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Podczas, gdy temperatura na zewnątrz wzrasta do około +5 - +7°C, kleszcze budzą się z zimowego snu i rozpoczynają poszukiwania potencjalnych ofiar. Czas aktywności kleszczy trwa od maja do listopada, co nie znaczy że nie mogą one być aktywne również zimą. Warto więc przygotować się do ochrony przed kleszczami, bowiem szacuje się, że nawet 30% tych stworzeń jest nosicielami groźnych chorób: boreliozy lub zapalenia mózgu. Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu można się już wprawdzie zaszczepić, ale nie wynaleziono jeszcze zabezpieczenia przed boreliozą i innymi chorobami odkleszczowymi. Jedyne, co możemy zrobić, by się przed nimi chronić, to unikać ukąszeń.

Kleszcze wcale nie latające

Powszechna opinia, że kleszcze potrafią latać i spadają na człowieka z drzew jest zupełnie sprzeczna z realiami. Kleszcze mogą co prawda wspiąć się na wysokość około 1,5 m, jednak ich ulubionym miejscem żerowania są wysokie trawy, zarośla, poszycie lasu. Te pajęczaki uwielbiają lekko wilgotne miejsca. Kleszcze nie widzą i nie słyszą, a jedynie wyczuwają obecność potencjalnej ofiary nawet z odległości 30 m. Stworzenia są bardzo wyczulone na zapach składników ludzkiego potu – amoniaku i kwasu masłowego. Ponadto reagują na zwiększony poziom dwutlenku węgla zawartego w wydychanym powietrzu oraz odczuwają drgania i zmiany temperatur, gdy potencjalna ofiara zbliża się do „predatora”.

Ponieważ przyciąga je zapach potu w połączeniu z podwyższoną temperaturą ciała, szczególnie ostrożne powinny być osoby aktywne oraz osoby cierpiące na nadmierne wydzielanie potu.

Życie kleszczy jest wyjątkowo nudne. Pajęczaki leniwie wiszą na liściach roślin w oczekiwaniu na żywiciela, którego krew mogą wyssać. Kleszcze preferując ciepłe i wilgotne miejsca, wspinają się po ciałach ofiar w poszukiwaniu najlepszego miejsca na ucztę. Najczęściej wybierają trudno dostępne, dobrze ukrwione miejsca na ciele: głowę, zgięcia stawów, okolice intymne, pachwiny. Co ciekawe, kleszcze preferują osoby z grupą krwi A wychudzonego i głodnego intruza zazwyczaj bardzo trudno dostrzec. Kleszcze potrafią przetrwać bez pożywienia nawet 2 lata. Dopiero po bezbolesnym wkłuciu się w ciało (ślina intruzów wypełniona jest skutecznymi środkami znieczulającymi)  i wypiciu dużej ilości krwi, kleszcze pęcznieją i stają się widoczne.

Poważne konsekwencje ukąszenia przez kleszcza

 Kleszcze, podobnie jak komary, są nosicielami wielu groźnych, zakaźnych i toksycznych patogenów, takich jak np.:

  • borelioza, która może doprowadzić do zapalenia stawów, zapalenia mięśnia sercowego, powikłań neurologicznych;
  • niezwykle niebezpieczne kleszczowe zapalenie mózgu, atakujące ośrodkowy układ nerwowy i mogące prowadzić do porażenia, a nawet śmierci.

Wirus kleszczowego zapalenia mózgu przekazywany jest żywicielowi w zaledwie kilka minut od ukąszenia, zaś krętki boreliozy znajdujące się w jelitach kleszczy przedostają się do ciała ofiary w kilka godzin od ukąszenia. Nigdy nie możemy mieć pewności, że nawet po natychmiastowym usunięciu kleszcza, wirus kleszczowego zapalenia mózgu nie przedostał się do naszego ciała. Z kolei przed boreliozą nie ma skutecznego zabezpieczenia, leczy się ją jedynie antybiotykami. Tylko u 2-5% pacjentów z boreliozą pojawia się rumień wędrujący. Najczęściej choroba pozostaje przez długi czas niezauważona, ponieważ większość przypadków infekcji przebiega bezobjawowo.

Jak chronić ciało przed kleszczami?

Do kontaktu z kleszczem może dojść nie tylko w lesie. Nawet w czasie spaceru ścieżką w parku, podczas przebywania w ogrodzie, czy na miejskim trawniku, możemy być narażeni na niechciany atak intruza, często nawet bardzo niewielkich rozmiarów, w postaci tzw. nimf. Dlatego też podczas spacerów, wycieczek rowerowych, treningów na świeżym powietrzu, okrywajmy całe ciało ubraniami, najlepiej zawierającymi apreturę chroniącą przed ukąszeniami, taką jaką posiadają dostępne w butikmed.pl skarpety sportowo–rekreacyjne Inmove.

Inmove - Skarpety Outdoor MosquitoStop dzięki specjalnej apreturze chronią przed ukąszeniami komarów i kleszczy. Elastyczne skarpetki Inmove, dedykowane osobom aktywnym, idealnie przylegają do nóg, chroniąc je przed otarciami i urazami. Skarpetki nie uciskają, posiadają wzmocnienia na pięcie, palcach i spodzie stopy oraz umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza, która przyczynia się do prawidłowego wydzielenia i odparowywania potu. Zapobiegając przykrym zapachom działają jak bezzapachowy dezodorant. Skarpetki normalizują florę bakteryjną skóry przeciwdziałając infekcjom bakteryjnym i grzybiczym. Po praniu nie tracą żadnych ze swoich właściwości, w tym antymikrobowych.

Na co dzień dla ochrony przed kleszczami, a także komarami zaopatrzmy się w skarpetki z przędzy bambusowej Deomed MosquitoStop, które skutecznie chronią przed ukąszeniami. Elastyczne, bezuciskowe, bezszwowe skarpetki Deomed zapewniają komfort i ochronę przed mikrourazami. Skarpetki Deomed nie upośledzają krążenia w nogach i nie powodują otarć, dlatego mogą być zakładane nawet na opuchnięte nogi. Są idealne dla osób z zaburzeniami krążenia, urazami nóg lub cukrzycą. Skarpetki Deomed, jak sportowo-rekreacyjne skarpetki Inmove umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza, która przyczynia się do prawidłowego wydzielenia i odparowywania potu. Działają jak bezzapachowy dezodorant i normalizują florę bakteryjną skóry przeciwdziałając infekcjom bakteryjnym i grzybiczym. Po praniu nie tracą żadnych ze swoich właściwości, w tym antymikrobowych. Prozdrowotne skarpetki Deomed powstają we współpracy z lekarzami i są rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Teraz Skarpety Outdoor MosquitoStop Inmove oraz MosquitoStop Deomed do kupienia w butikmed.pl w wyjątkowej promocji - 5 par w cenie 4.

Podczas pobytu na świeżym powietrzu, korzystajmy z jasnych ubrań, dzięki którym łatwiej i szybciej można zlokalizować kleszcza, który ma zazwyczaj ciemną barwę. A po każdej wizycie w miejscach zagrożonych występowaniem kleszczy szczegółowo obejrzyjmy ciało oraz dokładnie wytrzepmy ubranie.

W celu zapewnienia najlepszej ochrony przed kleszczami eksperci polecają zapobieganie, ale do najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych metod prewencyjnych nie należą już: szczelny ubiór ochronny (często niemożliwy do zastosowania ze względu na wysoką temperaturę), czy też środki chemiczne (zazwyczaj szkodliwe dla przyrody i ich użytkowników), lecz całkowicie przyjazne dla środowiska, pozbawione chemii ultraddźwiękowe odstraszacze.

Te leciutkie (maksymalnie 20 gramowe), niewielkie (kilkucentymetrowe), wystarczające na cały sezon urządzenia emitują niesłyszalne impulsy ultradźwiękowe, nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt domowych. Impulsy blokują u kleszczy narząd Hallera pomagający namierzać ofiarę. Urządzenie mocuje się na ubraniu przy pomocy klipsa lub sznurka, tak aby nie zasłonić kratki, przez którą rozchodzą się ultradźwięki. Odstraszacze Tickless do kupienia w butikmed.pl dostępne są w wersjach dla dzieci – Tickless Baby i Tickless Kid oraz dla dorosłych – Tickless Human. Jeśli więc lubicie przebywać na świeżym powietrzu, warto zaopatrzyć się w urządzenie stanowiące najlepszy sposób na wyeliminowanie zagrożenia. Obie wersje urządzeń przeznaczonych dla dzieci nie wymagają każdorazowego włączania i wyłączania, dzięki czemu można mieć pewność, że samo przymocowanie do ubrania aktywnego urządzenia odstraszy kleszcze.

Z kolei Tickless Home chroni przed kleszczami i pchłami, które dostały się do domu z zewnątrz np.: przynieśliśmy je na ubraniach ze spaceru lub dostały się do wnętrza razem z naszymi domowymi zwierzętami. Tickless Home należy włączyć na stałe do kontaktu, pamiętając aby, podobnie jak w przypadku pozostałych urządzeń (Tickless Human, Tickless Kid, Tickless Baby)  nie zasłonić kratki, przez którą rozchodzą się ultradźwięki. Po uruchomieniu, świecąca niebieska dioda informuje, że urządzenie emituje na powierzchni około 90m³ / 30m² nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt domowych ultradźwięki, które blokują u kleszczy i pcheł narząd Hallera pomagający namierzać ofiarę. Jak już wspomniano kleszcze są bardzo wrażliwe na zapachy i nie znoszą zapachu rozmarynu. Stąd idealnym rozwiązaniem, do stosowania w warunkach domowych, jest wykorzystywanie Poduszek Rozmarynowych Boutiquemed.pl jako naturalnego odstraszacza na kleszcze.

Jak postąpić w razie ukąszenia przez kleszcza?

Po znalezieniu wpitego w skórę kleszcza, należy go niezwłocznie usunąć – najlepiej  pęsetą – prostym, zdecydowanym ruchem i przemyć ranę wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym. Miejsce ugryzienia należy uważnie obserwować i w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian skórnych, natychmiast udać się do lekarza. Nie każde ukąszenie kleszcza jest niebezpieczne. Na szczęście nie wszystkie pajęczaki są nosicielami chorób, a poza tym najczęściej do zakażenia dochodzi dopiero kilka/kilkanaście godzin po wbiciu się w skórę. Dlatego tak ważna jest wczesna reakcja. Po usunięciu kleszcza, warto obserwować swoje ciało. Rumień wędrujący może świadczyć o boreliozie, ale równie dobrze może się ona rozwijać, nie dając tego objawu. Symptomy podobne do grypy również mogą przemawiać za zakażeniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy wybrać się do lekarza lub samodzielnie przeprowadzić 10 minutowe badanie, przy pomocy Tik’Alert.

Dostępny w butikmed.pl Tik’Alert, przeznaczony do domowego użytku test na boreliozę, stosowany jest również przez profesjonalistów do szybkiej diagnostyki szpitalnej oraz laboratoryjnej. Test wykrywa przeciwciała IgM pojawiające się we krwi już w pierwszej fazie infekcji, zazwyczaj pomiędzy 2 a 6 tygodniem od ukąszenia kleszcza.

Tik’Alert - test na boreliozę  przeznaczony jest dla osób:

  • badających się profilaktycznie, w trakcie i po okresie wzmożonego żerowania kleszczy - od wczesnej wiosny do późnej jesieni;
  • ukąszonych przez  kleszcza, nawet w jego najmniejszej  postaci  tzw. nimfy;
  • mających grypopodobne objawy wczesnej infekcji, takie jak: gorączka, dreszcze, bóle stawowe itd.

Przeprowadzenie testu zajmuje zaledwie 10 minut. Automatycznym nakłuwaczem umieszczonym w zestawie należy pozyskać z palca kroplę kwi do testu. Jeżeli po upływie 10 minut wynik jest pozytywny należy skontaktować się z lekarzem.

Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl