Większość rodziców obserwując swoje dzieci zwraca uwagę na stan ich stóp. I słusznie, ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji, bowiem składa się z 26 kości, co stanowi aż ¼ wszystkich kości w organizmie człowieka, a także 33 stawów oraz ponad 100 mięśni, ścięgien i więzadeł. W podeszwie stopy znajdują się zakończenia ponad siedmiu tysięcy nerwów, które połączone są z mózgiem oraz wszystkimi częściami ludzkiego ciała. Stopa to także ważny element narządu ruchu człowieka, który pełni funkcje podporowe i lokomocyjne. Stopy umożliwiają przemieszczanie, pokonywanie przeszkód, dźwiganie ciężaru ciała i utrzymywanie go w pionie. Nawet w niewielkim stopniu zdeformowane stopy powodują zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu. Przykładowo przyczyna dokuczliwego bólu pleców nie musi tkwić w źle dobranym materacu, czy wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej przed komputerem, a właśnie w stopach. Kiedy te źle łączą się z podłożem, automatycznie źle ustawia się miednica i w konsekwencji kręgosłup, który zaczyna się wyginać. Aby zapobiec utrwalonym deformacjom stóp, należy je nieustannie obserwować, aby w razie stwierdzenia nieprawidłowości podjąć działania profilaktyczny lub lecznicze.
Fizjologiczna koślawość
Wśród dzieci, u których występuje stopa płasko-koślawą, wyróżnić można dwa typy dolegliwości. Pierwszy z nich to tak zwana fizjologiczna koślawość, która nie stanowi dużego zagrożenia dla rozwoju stopy oraz postawy dziecka. Fizjologiczna koślawość jest wręcz naturalna, a wynika przede wszystkim z dwóch konkretnych powodów. Po pierwsze wpływ na to ma charakterystyczny dla początkowej fazy rozwoju luźny aparat torebkowo-więzadłowy. U najmłodszych dzieci zarówno kości, mięśnie, jak i więzadła oraz ścięgna nie są usztywnione, ponieważ dopiero kształtują się. To powoduje, że dziecko – inaczej niż osoba dorosła, u której staw skokowy jest już stabilny – nie jest w stanie utrzymać ciała we właściwej pozycji i dlatego może ustawiać stopy koślawo. Przyczyną fizjologicznej koślawości u najmłodszych może być także szeroki rozstaw stóp, który w początkowym etapie rozwoju zapewnia dziecku lepszą stabilizację postawy podczas stawia pierwszych kroków oraz doskonalenia umiejętności poruszania się. Warto pamiętać, że fizjologiczna stopa płasko-koślawa powinna samoistnie korygować się wraz z kolejnymi etapami rozwoju malucha. U chłopców ma to miejsce pomiędzy 4. a 6. rokiem życia. Dziewczynkom zazwyczaj zabiera to nieco więcej czasu. Ostatnie badania pokazują, że fizjologiczna koślawość może samoistnie zaniknąć nawet dopiero w okolicach 11-12 roku życia.
Utrwalona stopa płasko-koślawa
Jak już wspomnieliśmy, u dzieci, u których zdiagnozowano stopę płasko-koślawą, wyróżniamy dwa typy dolegliwości. Poza niegroźną fizjologiczną koślawością, u coraz większej grupy dzieci obserwuje się utrwaloną stopę płasko-koślawą. Przyczyn tego schorzenia może być wiele. Wśród nich wyróżnia się m.in. urazy, choroby przewlekłe, wady wrodzone stóp, nadwagę, brak ruchu, a także noszenie źle dobranego obuwia. Z czasem dolegliwości towarzyszy ból, a deformacja powoduje problemy w swobodnym poruszaniu się. Po zdiagnozowaniu utrwalonej deformacji stopy leczenie należy prowadzić pod okiem specjalisty. Niewykluczone, iż jednym z dodatkowych zaleceń lekarza będzie rehabilitacja lub fizjoterapia. Tego rodzaju zabiegi mają na celu zapewnienie dziecku odpowiednich ćwiczeń wzmacniających i wspomagających wypracowanie właściwej postawy.
Idealne wkładki ortopedyczne dla dzieci
Jedną z najskuteczniejszych, a zarazem bezinwazyjnych metod wykorzystywanych w profilaktyce i leczeniu deformacji stóp u dzieci jest stosowanie dynamicznych wkładek ortopedycznych. Ich głównym zadaniem jest przywrócenie dziecku naturalnego wzorca chodu oraz skuteczne leczenie koślawości stóp i kolan oraz płaskostopia. Dodatkowo wkładki ortopedyczne zwiększają stabilność i gwarantują odpowiednią amortyzację.
Dzieci, które używają właściwie dobrane wkładki ortopedyczne, bez problemu i niezwykle szybko przyzwyczają do ich obecności w butach. Ogromną zaletą opisywanych wkładek jest także to, że można je przekładać z jednego obuwia do drugiego, co sprawia że wystarcza zakup zaledwie jednej pary, aby przez cały czas aktywności dziecka leczyć jego stopy.
Aby dobrze dobrać produkty odpowiednie do potrzeb, przy wyborze wkładki ortopedycznej należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
- Wkładka ortopedyczna przeznaczona dla dziecka powinna być dynamiczna. Oznacza to, że dzięki swoim właściwościom będzie odpowiednio wspierać funkcje biomechaniczne stopy i pozwoli przywrócić prawidłowy wzór chodu.
- Aby zagwarantować odpowiednią stabilizację stopy oraz umożliwić właściwe wybijanie się od podłoża, należy także pamiętać, by wkładka była odpowiednio twarda.
- Wybór wkładki ortopedycznej powinien być uzależniony od wieku dziecka. Dla młodszych dzieci (od rozmiaru obuwia 24) odpowiednie będą wkładki profilaktyczne np.: Footwave™ - Kids, których zadaniem jest podniesienie komfortu chodzenia, a także powstrzymanie utrwalania deformacji stopy. Korekcyjne wkładki ortopedyczne Footwave™ - Kids Supi, Footwave™ - Kids Supi ¾ oraz Footwave™ - Kids Supi Pro nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 6. roku życia (poniżej rozmiaru 28), bowiem dopiero po szóstych urodzinach malucha jego aparat więzadłowo-mięśniowy jest wystarczająco stabilny i przestaje być wiotki. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że renomowani producenci wkładek ortopedycznych : FootWave™ produkują wkładki korekcyjne dla dzieci dopiero od rozmiaru 28.
- Do tej pory sugerowano, że aby skutecznie walczyć z koślawością, należy usztywniać staw skokowy za pomocą obuwia. Najnowsze badania pokazują, że u podstaw koślawości leży nieprawidłowy ruch trójpłaszczyznowy stawu skokowego dolnego. To oznacza, że nadmierna stabilizacja stawu skokowego może bardziej zaszkodzić, aniżeli pomóc w walce z dolegliwościami. Zamiast stosować obuwie z wysokim i sztywnym zapiętkiem, uwagę należy poświęcić przede wszystkim wkładce. Eksperci podpowiadają, żeby dla najmłodszych szukać obuwia miękkiego i wygodnego, które nie ogranicza ruchu, z idealnie dobraną dynamiczną wkładką.
- Elementem właściwie dobranego obuwia korekcyjnego nie może być obcas, ponieważ stałe uniesienie tyłostopia wpływa na skrócenie ścięgna Achillesa, mięśnia brzuchatego łydki oraz utrwalenie deformacji. Dodatkowo wady wywołane noszeniem obuwia z tzw. obcasem Thomasa mogą przełożyć się na zaburzenia pozostałej biomechaniki stóp oraz kłopoty z równowagą.
Podsumowując idealna wkładka ortopedyczna dla dzieci powinna posiadać:
- głębokie korytko stabilizujące piętę,
- amortyzator kierunkowy, kontrolujący zakres supinacji,
- anatomiczne wysklepienie łuków podeszwowych,
- stabilną, płaską platformę podeszwową,
- odpowiednią twardość, zapewniającą prawidłowa korekcję i stabilizację,
- prawidłowe wsparcie supinacji, amortyzacji, stabilizacji, pronacji oraz propulsji.
W poszukiwaniu takiej wkładki wystarczy sięgnąć po dynamiczne wkładki ortopedyczne Footwave™, które zapewniają prawidłową korekcję i stabilizację w całym cyklu chodzenia. Wkładki Footwave™ zaprojektowane przez lekarzy redukują ból i dyskomfort podczas poruszania się lub długotrwałego pozostawania w pozycji stojącej. Wkładki Footwave™ posiadają płaską i stabilną platformę podeszwowową, amortyzatory kierunkowe, anatomicznie wyprofilowane łuki podeszwowe, głębokie korytko stabilizujące tyłostopie oraz komfortową wyściółkę z mikrofibry. Można je stosować w celach profilaktycznych i leczniczych u dzieci i dorosłych. Poszczególne modele wkładek do obuwia Footwave™ dedykowane są dla dorosłych i dzieci z konkretnymi problemami, jak np.
- ból piety,
- ostroga piętowa,
- płaskostopie podłużne i poprzeczne,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- haluksy,
- ból i przykurcz ścięgna Achillesa,
- koślawość, czyli utrwalona pronacja,
- szpotawości, czyli nadmierna supinacja,
- metatarsalgia - ból i opadanie łuku podeszwowego,
- zespół stopy cukrzycowej,
- wrażliwość stóp,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- przeciążenia itd.
Źródło: Dynamiczne Wkładki Ortopedyczne FootWave™