Żar z nieba

Lato najczęściej kojarzy się z upragnionym urlopem, beztroskimi wakacjami, gorącym powietrzem i opalaniem na piaszczystej plaży. Niestety nie zawsze tak to wygląda. Najczęściej również latem podczas upałów musimy normalnie funkcjonować i wykonywać nasze codzienne obowiązki.

Bez względu na to, gdzie jesteśmy i co robimy, kiedy leje się żar z nieba, nie można zapomnieć, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na ludzki organizm. Oprócz oczywistych kwestii związanych z opalaniem i szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UVA i UVB, równie istotny jest wpływ wysokich temperatur na funkcjonowanie całego organizmu. 

Jak temperatura wpływa na ludzki organizm?

Nasi praprzodkowie pochodzą z Afryki, czyli obszarów dużo cieplejszych niż Polska. Dzięki temu ludzki organizm jest do pewnego stopnia przystosowany do wysokich temperatur. Pamiętajmy jednak, że o ile wg niektórych źródeł jesteśmy w stanie poradzić sobie z temperaturą sięgającą nawet 50°C, to nie jest to ani odpowiednie, ani zdrowe dla naszego organizmu.

Co więcej, nie wszyscy reagują na upały w taki sam sposób.

Są osoby, które czują się fantastycznie i tryskają energią nawet przy temperaturach powyżej 30 stopni, ale stanowią one niewielki procent ogółu. Upał zazwyczaj powoduje, że nasze samopoczucie pogarsza się, utrudniona jest koncentracja i nawet praca biurowa staje się mało efektywna. Stajemy się ospali i tracimy chęć do wszelkiej aktywności fizycznej. Ekstremalne ciepło wywołuje: 

 • nadmierne pocenie się,
 • bóle głowy,
 • skurcze mięśni,
 • przyspieszony puls,
 • odwodnienie,
 • złe samopoczucie.

W skrajnych przypadkach upał może spowodować udar cieplny prowadzący do uszkodzenia narządów wewnętrznych (np. wątroby), drgawek, omdleń itd.

Wysokie temperatury stanowią największe zagrożenie dla osób pracujących fizycznie, uprawiających sport i rekreację na świeżym powietrzu, przewlekle chorych np.: na stwardnienie rozsiane, seniorów, motocyklistów.

Pamiętać należy, że wraz z wiekiem, zmniejsza się zdolność ludzkiego organizmu do  pocenia się oraz obniża się odczucie pragnienia. To powoduje, że w warunkach upału, w przypadku osób starszych wzrasta ryzyko przegrzania organizmu, a w najgorszym przypadku uszkodzenia kluczowych narządów. Wyższe temperatury wywierają ponadto presję na układ sercowo-naczyniowy, co może powodować problemy u pacjentów z chorym układem sercowo-naczyniowym, przejawiające się także w postaci obrzęków.

Idealna temperatura dla funkcjonowania ludzkiego organizmu tzw. "strefa komfortu" wynosi pomiędzy 22°C a 25°C. Kiedy temperatura powietrza wzrasta powyżej tych wartości, wydajność organizmu spada. Przy 30°C następuje spadek wydajności organizmu aż o 10%.

Jak przetrwać upały?

Poniżej kilka wskazówek, które pozwolą bezpiecznie przetrwać, letni, nawet ten wyjątkowo upalny czas:

 1.    Zadbaj o przepływ chłodnego powietrza

Idealnym rozwiązaniem jest przebywanie podczas upał w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jeśli nie masz klimatyzacji w swoim domu czy mieszkaniu - przemyśl, czy nie warto się na nią zdecydować. Pamiętaj, że klimatyzacja to inwestycja w Twoje zdrowie i samopoczucie - a jak wszyscy wiemy na zdrowiu nie należy oszczędzać. Popularne wiatraki, czy wentylatory są pewną alternatywą, ale nie dają tak skutecznego ochłodzenia jak klimatyzatory.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na klimatyzację w domu czy mieszkaniu, a temperatura staje się trudna do zniesienia - rozważ wizytę w jakimś chłodnym miejscu, np. w pobliskiej kawiarni czy galerii handlowej. W ten sposób nie tylko unikniesz przebywania w gorącym, dusznym pomieszczeniu, ale też mile spędzisz czas w wybranym przez Ciebie towarzystwie - z rodziną, przyjaciółmi lub po prostu sam ze sobą.

 2.    Unikaj przebywania na słońcu

Przede wszystkim latem należy unikać przebywania na słońcu. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że niebezpieczeństwo przegrzania organizmu jest najwyższe w godzinach pomiędzy 10 a 16. W przypadku intensywnych upałów te godziny mogą się wydłużyć, dlatego jeśli źle znosisz wysokie temperatury - na bieżąco śledź prognozy pogody.

Jeśli możesz, podczas największych upałów zostań w domu. Jeśli musisz załatwić coś co wymaga spaceru, przejażdżki autem lub transportem publicznym - zaplanuj dzień w taki sposób, aby zająć się tym w godzinach porannych lub wieczorem.

Jeśli planujesz wyjście z domu, koniecznie użyj kremu z filtrem SPF. Większość producentów zaleca, aby nakładać kosmetyk ok. 20-30 minut przed ekspozycją na słońce oraz aplikować go ponownie co 2 godziny oraz po każdym kontakcie z wodą.

 3.    Pij dużo wody

To właśnie odwodnienie może być największym wrogiem Twojego organizmu podczas letnich dni. Pamiętaj, aby pić odpowiednio dużo wody - przyjmuje się, że w czasie upałów należy spożywać o 1l więcej płynów niż normalnie (czyli ok. 3-4l dziennie).

 4.    Rób przerwy

Koniecznie pamiętaj o przerwach w pracy - szczególnie jeśli pracujesz fizycznie lub jesteś kierowcą podczas długiej trasy. Upał może męczyć i negatywnie wpływać na koncentrację nawet wtedy, gdy w Twoim samochodzie lub biurze jest klimatyzacja. Tak jak wspomnieliśmy - nie zapominaj także o piciu dużej ilości wody.

 5.    Unikaj alkoholu

Picie alkoholu podczas gorących dni może być bardzo niebezpieczne dla Twojego organizmu. Jedno piwo wieczorem czy lampka wina do obiadu oczywiście nie zaszkodzą, ale alkohol podczas upałów należy ograniczać.

 6.    Bierz częstą kąpiel lub prysznic

Kąpiel w chłodnej wodzie lub zimny prysznic to najprostszy i najszybszy sposób na schłodzenie organizmu. Podczas upałów bierz częstą kąpiel, a na pewno poczujesz ulgę.

 7.    Otwieraj okna w nocy, zamykaj podczas dnia

Ponieważ w nocy temperatury, czasami tylko minimalnie, ale jednak spadają, wykorzystaj ten czas na wietrzenie domu czy mieszkania. Z kolei podczas dnia, gdy temperatura wzrasta i żar leje się z nieba - okna powinny pozostać zamknięte i zasłonięte, aby “nie wpuszczać” do wnętrza gorąca.

 8.    Wybieraj cienkie, jasne ubrania

Podczas letnich dni najlepiej ubierać się w jasnych barwach, gdyż odbijają one promienie słoneczne. Ubrania powinny być również lekkie i przewiewne, aby nasza skóra mogła swobodnie “oddychać”. Co więcej, odzież nie powinna być zbyt skąpa - należy w miarę możliwości ograniczać kontakt skóry z intensywnym, letnim słońcem.

 9.    Wypróbuj ubrania i akcesoria chłodzące

W wyjątkowo upalne dni wybawieniem mogą okazać się ubrania i akcesoria chłodzące, która skutecznie obniżają temperaturę. Odzież i akcesoria chłodzące przeznaczone do indywidualnego chłodzenia dostępne w butikmed.pl potrafią jednorazowo chłodzić nawet przez 8 godzin, zapewniając: 

 • niższą temperatura ciała i skóry,
 • wolniejszy rytm serca,
 • komfort temperaturowy,
 • zmniejszone wydzielanie potu,
 • lepszą koncentrację,
 • szybszą regenerację,
 • zwiększoną wydajność.
Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl